Dnia 23 października 2019 r. uchwalono dyrektywę UE w sprawie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (2019/1937). Wprowadza ona szereg regulacji dotyczących ochrony pracowników, którzy zgłaszają naruszenie w firmie lub w sektorze publicznym.
Polska jako kraj członkowski UE, jest zobowiązana do zaimplementowania wyżej opisanej dyrektywy UE w swoim porządku prawnym. W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad ustawą o sygnalistach. Ustawa powinna pojawić się jednak jak najszybciej. Polska jest już bowiem mocno opóźniona z jej uchwaleniem, mając na względzie terminy nałożone na państwa członkowskie przez dyrektywę UE.
Kogo dotyczy dyrektywa o sygnalistach? Kogo dotyczyć będzie ustawa o sygnalistach?
Do przestrzegania postanowień ustawy i dyrektywy o sygnalistach są zobowiązane podmioty publiczne i prywatne, przy czym zgodnie z dyrektywą UE:
- do 17 grudnia 2021 r.kanał wewnętrzny do zgłaszania naruszeń prawa oraz stosowną procedurę powinny wprowadzić podmioty prywatne zatrudniające co najmniej 250 pracowników oraz organizacje publiczne zatrudniające co najmniej 50 pracowników;
- do 17 grudnia 2023 r.kanał wewnętrzny do zgłaszania naruszeń prawa oraz stosowną procedurę powinny wprowadzić podmioty prywatne zatrudniające od 50 do 250 pracowników.
Oznacza to, że każda firma zatrudniająca co najmniej 50 osób, będzie zobowiązana do posiadania m.in. wewnętrznego kanału do zgłaszania naruszeń prawa oraz stosownej procedury.
Uchwalenie ustawy, która bezpośrednio nałoży w/w. obowiązki na polskich przedsiębiorców, jest tylko kwestią czasu. Natomiast na zmiany, zawsze warto przygotować się z wyprzedzeniem.